جوشکاری، پانچینگ، پوشش‌دهی با موم و گالوانیزاسیون ناپیوسته از جمله فرآیندهایی به‌شمار می‌روند که در مقایسه با کارخانه‌های فولاد با مراکز خدمات‌دهی یا تولید مشارکت آسان‌تری دارند، اما کارخانه کوچک شرکت استیل آو وست ویرجینیا (Steel of West Virginia) در همه این حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. یکی از خبرنگاران متال‌بولتن، ضمن دیدار از این کارخانه، درباره استراتژی ارزش افزوده در مجموعه کارخانه‌ای استیل داینمیکز (Steel Dynamics Inc.) گفتگو کرده است.

ماهنامه پردازش- عبارت “صنعتگران فولاد” به‌ندرت شنیده می‌شود. با این حال، این عبارت، اصطلاحی است که برای یک کارخانه کوچک با مقیاس متوسط در شهر هانتینگتون در ایالت ویرجینیای غربی استفاده می‌شود که میان دانشکده مهندسی و رود اوهایو قرار دارد. کارخانه استیل آو وست ویرجینیا با ظرفیت تولید ۳۵۵ هزار تن محصولات نورد در سال، تمرکز زیادی را به تولید سفارشی و فرآیند تولید افزایشی معطوف کرده است. برخی از فعالیت‌های پایین‌دستی این کارخانه عموما با فعالیت‌های مراکز خدمات‌دهی مرتبط است.

پردازش فلزات در کارخانه استیل آو وست ویرجینیا دامنه گسترده‌ای دارد که از روباتیک و ساخت گرفته تا گالوانیزاسیون و جوشکاری، پانچ، رنگرزی و حتی پوشش‌دهی با موم را شامل می‌شود. مجریان کارخانه استیل آو وست ویرجینیا با توجه به سفارش مشتریان تولیدکننده اصلی تجهیزات، محصولات طویل فولادی را مورد به مورد تغییر شکل و برش می‌دهند و بهینه‌سازی می‌کند. این تولیدکنندگان حدود ۷۵ درصد از تولید پایگاه فروش این کارخانه را در زمان اوج تقاضا به خود اختصاص می‌دهند.

بازار هدف، ساختار فیزیکی و مدل کسب‌وکار کارخانه استیل آو وست ویرجینیا را شکل داده و بر طرح اولیه فضای این کارخانه فولادسازی شهری، جوشکاری اختصاصی و خطوط اره‌کشی تأثیر داشته است.

مارک گیلیام، معاون و مدیرعامل شرکت که اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی به سمت ریاست این شرکت نائل شد، گفت پایگاه مشتری این کارخانه نیز اطمینان حاصل  کرده است که تجهیزات و قابلیت‌های آنها بلافاصله پس از مراحل متداول ذوب، ریخته‌گری و نورد یک کارخانه کوچک متوقف نمی‌شود. تولیدکنندگان اصلی تجهیزات که خریدار فولاد هستند به این قابلیت فنی نیاز دارند، قابلیتی که کارخانه استیل آو وست ویرجینیا با بهره‌گیری از آن، سرانجام پردازش و ساخت محصولات فولادی را آغاز کرده‌ است.

گیلیام اواخر ماه آوریل پیش از بازدید از یک کارخانه در گفتگویی مفصل با مجله متال مارکت گفت: ما چندین دهه برش طولی، ساخت و پوشش‌دهی قطعات را انجام داده‌ایم. بنابراین همواره تنها به‌دنبال راهی برای گسترش خدمات بوده‌ایم تا خدمات و عرضه بهتری را به مشتریان تولیدکننده اصلی تجهیزات ارائه دهیم.

وی در ادامه گفت: و به‌دلیل اینکه این تجهیزات را در اختیار داریم، می‌توانیم چنین کاری را برای سایر افراد نیز انجام دهیم. ما از خطوط اره‌کشی برخورداریم چون باید برای تولیدکنندگان اصلی تجهیزات داشته باشیم. اما هم‌اکنون، چنانچه شرکت دیگری درخواست اره‌کشی طولی را داشته باشد، مشکی نداریم.

این نقش دوگانه کارخانه هم به‌عنوان تولیدکننده فولاد و هم به‌عنوان مکانی برای پردازش فولاد با کیفیت موردانتظار مراکز خدمات‌دهی برتر، سبب می‌شود تا تأسیسات آن در چشم‌انداز فولاد آمریکا برجسته شود.

حتی طرح فیزیکی کارخانه نیز این موضوع را نشان می‌دهد. همه ۲۶ درصد از سطح بنای کارخانه فولادسازی هانتینگتون به پرداخت فولاد اختصاص داده شده است. کارخانه استیل آو وست ویرجینیا از دو واحد خارج از کارخانه شامل تأسیسات ساخت و پوشش‌دهی با موم به‌نام مارشال استیل (Marshal Steel) نیز بهره می‌برد که در شهر ممفیس ایالت تنسی قرار دارد. همچنین یک واحد گالوانیزاسیون به‌نام استیل ونچرز (Steel Ventures) در شهر ورتلند ایالت کنتاکی دارد.

در فضای کارخانه شهر هانتینگتون، یک ساختمان کامل به خط روباتیک اختصاص داده شده است که هزاران تیر آهن کوچک را پوشش‌دهی و انباشته می‌کند. بقیه فضای این ساختمان به دستگاه‌های جوشکاری، اره‌کشی و رنگرزی روباتیک و همچنین ده‌ها مجری ماهر اختصاص داده شده است که همگی به‌دقت کار پرداخت فولاد را انجام می‌دهند.

کارخانه استیل آو وست ویرجینیا از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در فرآیندها و تجهیزات خود سرمایه‌گذاری کرده است تا مزیت رقابت خود را در زمینه پردازش و ساخت فولاد افزایش دهد. این سرمایه‌گذاری، ۱۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شرکت استیل داینمیکز در واحد استیل ونچرز را شامل نمی‌شود. استیل ونچرز، واحد گالوانیزاسیون این شرکت، با ظرفیتی بالغ‌بر ۶۰ هزار تن در سال در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی به‌بهره‌برداری رسید که بخش جدایی‌ناپذیر آینده راهبردی کارخانه استیل آو وست ویرجینیا به‌شمار می‌رود.

اسکات باگز، رئیس بخش ساخت این شرکت، در گفت‌گو با مجله متال مارکت گفت در بخش روباتیک نیز هر یک از ۱۰ دستگاه جدید این شرکت که اجرای روباتیک را برعهده دارند، از ارزش ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلاری برخوردار هستند.

باگز که مسئول نظارت بر بخش روباتیک شرکت است، با اشاره به نحوه جوشکاری و موم‌کاری روباتیک تیرها، خاطرنشان کرد: ما هنوز اقدام جدیدی نسبت به زمانی که روبات‌ها را نداشتیم انجام نداده‌ایم. تنها این فرآیند را کارآمدتر انجام می‌دهیم.

گیلیام عنوان کرد تأکید بر خدمات ارزش افزوده بخش جدایی‌ناپذیر نحوه عملکرد کارخانه استیل آو وست ویرجینیا به‌شمار می‌رود. وی افزود: ما می‌خواهیم پاسخگو باشیم و برای تأمین نیازهای مشتریانمان متعهد هستیم.

وی گفت: ارائه خدمات ارزش افزوده به مشتریان نیازمند هزینه مالی، زمان و تلاش است. وی با اشاره به قابلیت‌های پرداخت واحدهای نورد تخت و محصولات طویل استیل داینمیکز در ایالت‌های ویرجینیا و می‌سی‌سی‌پی، افزود کارخانه استیل آو وست ویرجینیا در زمینه تلاش برای ارائه فولادهای مقاوم در برابر برچسب محصولات کالا، از الگوی شرکت مادر یعنی استیل داینمیکز پیروی می‌کند.

گیلیام گفت این عامل متمرکز در کارخانه استیل داینمیکز برای افزودن ارزش بیشتر به محصولات فولادی در صورت امکان و سودآوری است که در خطوط رنگرزی این شرکت در کارخانه‌های ورق شهر باتلر ایالت ایندیانا و همچنین شهر کلومبوس در ایالت می‌سی‌سی‌پی  نمود دارد. وی به‌طوردقیق اشاره کرد که چگونه مدل فعالیت کارخانه استیل آو وست ویرجینیا در مقیاس‌های مختلف و به دلایل متفاوت با کارخانه‌های دیگر استیل داینمیکز از جمله کارخانه اس‌بی‌کیو در شهر پیتسبورو در ایالت ایندیانا و کارخانه ریل و مواد ساختمانی در شهر کلمبیا سیتی در ایالت ایندیانا مطابقت دارد که نشاندهنده تمرکز شرکت بر ارزش افزوده است که در بخش‌های این شرکت و حوزه‌های فولاد جریان دارد.

بسیاری از خدمات مشابه کارخانه استیل آو وست ویرجینیا در شهر پیتسبورو برای محصول کاملا متفاوت شمش صورت می‌گیرد، این در حالی است که خدمات حرارت‌دهی، تبدیل، صافکاری و بازرسی نیز در این کارخانه ارائه می‌شود، خدماتی که ظرفیت‌های آن اوایل سال ۲۰۰۶ میلادی ایجاد شده است. همانند کارخانه استیل آو وست ویرجینیا، این خدمات ارزش افزوده بخش کوچکی از عملکرد کارخانه نیستند زیرا در عملیات پرداخت می‌تواند حداکثر ۳۰۰ هزار تن شمش در سال یا حدود یک سوم حداکثر ظرفیت تولید کارخانه را پردازش کند.

مارک میلت، مدیرکل شرکت استیل داینمیکز، در گفتگو با شماره ماه ژوئن ۲۰۱۸ مجله متال مارکت، گفت همچنین سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری در خط رنگرزی کلمبوس، از جمله سرمایه‌گذاری‌های نسبتا جدیدی به‌شمار می‌رود که اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد که به‌تنهایی ۶۰ دلار در هر تن از هزینه‌های زنجیره تأمین را کاهش می‌دهد. میلت با اشاره به موضوعی که دهه‌ها در این کارخانه در جریان است، گفت به‌لطف سرمایه‌گذاری‌های بسیار هدفمند مانند سرمایه‌گذاری در زمینه ارتقای خط رنگرزی، کارخانه استیل آو وست ویرجینیا می‌تواند با فروش محصولات ارزش افزوده، خود را از سایر کارخانه‌های آمریکا متمایز کند که تدبیری سودمند در بازارهای ارزان محسوب می‌شود.

قابل ذکر است که کارخانه استیل آو وست ویرجینیا در شرکت استیل داینمیکز حتی گاهی محصولات فولادی تولیدی در کارخانه‌های این شرکت را خریداری می‌کند، به‌ویژه محصولاتی که از محدوده خاص تولید استیل آو وست ویرجینیا خارج شده است. وی خاطرنشان کرد که استیل آو وست ویرجینیا تنها در موارد نادری به خرید فولاد از خارج از کارخانه‌های شرکت استیل داینمیکز نیاز پیدا می‌کند. گیلیام با اشاره به همکاری، هم‌افزایی و راهبرد مشترک کارخانه‌های شرکت استیل داینمیکز، توضیح داد که به‌طورکلی چگونه این کارخانه‌ها به نفع شرکت استیل داینمیکز با یکدیگر کار می‌کنند.

دستیابی به نیازها

تنوع پایگاه مشتری، موضوع اصلی کار استیل آو وست ویرجینیا به‌شمار می‌رود. فولاد این شرکت برای کامیون‌ها، تریلرها و جرثقیل‌های چنگک‌دار صنعتی و سیستم‌های راه‌آهن یا بالابرهای خودرو استفاده می‌شود یا در ستون‌های گارد ریل به‌عنوان اجزای وسایل‌نقلیه غیرمتعارف یا به‌عنوان لامپ تخت برای خم کردن بدنه کشتی‌های اقیانوس‌پیما مورداستفاده قرار می‌گیرد.

افزون بر کسب‌وکار اصلی کارخانه، حداکثر یک چهارم تولید آن، با توجه به تقاضا، شامل اشکال تجاری سازه‌ای معمولی فولاد می‌شود که متعاقبا محصولات متنوعی از جمله کانال‌ها، تیرآهن‌های بالدار و قطعات متنوعی را تولید می‌کند.

شرکت‌های فعال در صنایع معدنی، ریلی، ساختمانی، کشتی‌سازی و انرژی نیز از محصولات این کارخانه استفاده می‌کنند و به‌ویژه بخش انرژی خورشیدی به‌عنوان بازار نهایی روبه‌رشد به‌شمار می‌رود. این کارخانه، پست‌های دارای مجموعه‌ای از سلول‌های فتوولتائیک در مزارع انرژی خورشیدی را گالوانیزه می‌کند، پست‌هایی که بیش‌ازپیش در سرتاسر جنوب آمریکا رایج شده‌اند.

تنوع کاربرد و بازارهای نهایی ایجاب می‌کند که تمرکز کارخانه استیل آو وست ویرجینیا بر فولادهای سفارشی معطوف و با استراتژی‌های تولید به‌موقع این کارخانه به‌خوبی سازگار شود. تولید فولاد تجاری و انبار آنها در فضای کارخانه آسان است، اما تولید و پرداخت فولاد سفارشی‎ساز که وظیفه استیل آو وست ویرجینیا به‌شمار می‌رود، دشوارتر است.

گیلیام خاطرنشان کرد به‌طورکلی این کارخانه روابط بلندمدت با مشریان تولیدکننده اصلی تجهیزات دارد، اما این لزوما به‌معنای قرارداد عرضه بلندمدت برای همه این خریداران نیست. وی عنوان کرد با افزایش تقاضای تولیدکنندگان اصلی تجهیزات، کارخانه تولید محصولات تجاری و سازه‌ای خود را کاهش خواهد داد و چنانچه تقاضای آنها کاهش یابد، تولید فولاد با استانداردهای بیشتر را افزایش می‌دهد.

گیلیام یادآور شد: شرکت استیل داینمیکز در صرف هزینه لازم برای انجام پروژه‌های یکپارچه عمودی از ما بسیار حمایت کرده است، پروژه‌هایی که به محصولات و بازارهای ما ارزش بیشتری می‌دهد. وی از چشم‌انداز شرکت استیل داینمیکز به‌عنوان عاملی یاد کرد که به کارخانه استیل آو وست ویرجینیا در دستیابی به موفقیت کمک می‌کند.

علاوه بر اینکه تمرکز بر پردازش سبب موفقیت کارخانه استیل او وست ویرجینیا می‌شود، عرضه محصولات فولاد نهایی و آماده تولید این کارخانه نیز به تولیدکنندگان اصلی تجهیزات اجازه می‌دهد تا بر اولویت‌های خود متمرکز شوند. گیلیام گفت: برخورداری از ابزاری برای عرضه قطعات نهایی این امکان را به مشتریان می‌دهد تا بر فرآیندهای تولید و کسب‌وکار اصلی خود مانند مونتاژ ون تریلرها، بدنه کامیون، و کامیون‌های صنعتی تمرکز کنند.

کارخانه گالوانیزاسیون همتای استیل آو وست ویرجینیا در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی در ورتلند در ایالت کنتاکی افتتاح شد. این کارخانه پوشش‌های روی را برای فولاد تولیدی خود عرضه می‌کند و حتی گزینه‌های ارزش افزوده بیشتری را نیز در فضایی به وسعت ۳۵۰ هزار فوت مکعب سطح بنا ارائه می‌دهد.

رفتن به کارخانه استیل ونچرز تنها یک سفر کوتاه به پایین رود اوهایو است و دسترسی استراتژیکی به بزرگراه و خط آهن دارد. محل این کارخانه در منطقه‌ای میان اوهایو، کنتاکی و وست ویرجینیا قرار دارد که مرکز اصلی تولید آمریکا محسوب می‌شود و همچنین به این شرکت اجازه می‌دهد تا در کنار کار اصلی خود، محصولات را برای شرکت‌های تولیدی منطقه و داخل آمریکا گالوانیزه کند.

گیلیام ضمن اشاره به سرمایه‌گذاری اخیر ۱۸ میلیون دلاری شرکت استیل داینمیکز در این منطقه، گفت: بسیاری از محصولات تولیدشده در کارخانه استیل آو وست ویرجینیا در شهر هانتینگتون برش طولی می‌خورند، صاف، تولید و سپس در کارخانه همتای آن گالوانیزه می‌شوند.

وی در جریان بازدید از این کارخانه، گفت: کارخانه استیل ونچرز تیرهای تریلر و پست‌های مورداستفاده در صنعت انرژی خورشیدی و همچنین موارد موردنیاز فروشگاه‌های داخلی و همگانی را گالوانیزه می‌کند. این کارخانه به ویژگی‌های جدیدی مانند دیگ گالوانیزه مجهز است که برای محافظت از کارگران و تجهیزات در برابر پرتاب روی هنگام فرو رفتن فولاد طراحی شده است.

با این حال، رویای گیلیام، مدیرعاملی که ۳۹ سال است در فضای کارخانه استیل آو وست ویرجینیا قدم می‌زند، رشد استیل ونچرز و اجرای بیشتر عملیات ساخت است. گیلیام در گفتگو با مجله متال مارکت گفت هم‌اکنون یک ساختمان به مساحت ۸۷ هزار فوت مکعب عمدتا برای ذخیره محصولات مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما این فضا با افزایش ظرفیت تولید باید تغییر کند.

وی افزود: به نظر ما، کارخانه استیل ونچرز همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و بیش‌ازپیش به یک کارخانه تولیدی برای کامیون‌های صنعتی یا بازار کامیون تریلر یا هر دوی آنها تبدیل می‌شود.

گیلیام گفت در راستای تلاش این شرکت برای گسترش خدمات و بهبود کارایی، ممکن است سلول‌های روباتیک تولید بیشتری در آینده نزدیک در کارخانه استیل ونچرز نصب شود. وی افزود: در نظر داریم به‌منظور اتوماسیون عملیات‌های دستی، سلول‌های روباتیک تولید را افزایش دهیم.

برخی از مشتریان تولیدکننده اصلی تجهیزات تمایل دارند که شرکت تولیدات ارزش افزوده بیشتری داشته باشد که این محصولات می‌توانند در کارخانه استیل ونچرز گالوانیزه شوند. گیلیام با اشاره به ارتباط میان سرمایه‌گذاری، اتوماسیون و تخصص به‌عنوان سه اصل مهم در مشخصات اساسی و آینده این کارخانه کوچک پویا، خاطرنشان کرد: جایی که حجم کافی برای توجیه سرمایه‌گذاری داشته باشیم، می‌توانیم از تجربه خود در زمینه روباتیک استفاده کنیم و فرآیندهای جوشکاری و تولید را اتوماتیک سازیم.