نرخ‌های برابری ارزی می‌توانند تجارت فلزات قراضه یا فولاد را رونق بخشیده یا در هم بشکنند. گزارش حاضر، تحرکات کلیدی قیمت‌ها در بازارهای آسیایی را بررسی و نتیجه‌گیری کرد که بی‌ثباتی فورکس تا پایان سال ادامه خواهد یافت.

ماهنامه پردازش- با توجه به میزان بی‌ثباتی ژئوپلتیکی و ابهامات اقتصاد جهانی در چند ماه گذشته، بی‌ثباتی نرخ‌های برابری ارزی به یک عامل بسیار مهم برای تجاری تبدیل شده که مراقب اثرات مهمی هستند که این موضوع می‌تواند بر جریانات کلیدی تجارت جهانی فولاد و ضایعات قراضه آهنی داشته باشد.

نرخ‌های برابری ارزی مسلماً حرکتی ثبات دارند اما نگاهی به سطوح پنج نرخ کلیدی در انتهای ماه اوت به عنوان نقطه‌ای که از آن می‌توان میزان تغییرات امسال را سنجید، اهمیت آنها برای تجارت را مورد تأکید قرار می‌دهد.

دلار آمریکا در برابر یوان چین

به گفته منابع بازار، انتظار می‌رود در پرتو استمرار جنگ تجاری آمریکا ـ چین، نرخ برابری دلار آمریکا ـ یوان چین در سطح نرمال و جدید خود باقی بماند یعنی ۷ یوان در برابر یک دلار.

ارزش یوان از ۶/۷۴۱۴ یوان در برابر یک دلار در اول ماه مه (پیش از آن یوان چین نرخ برابری نسبتاً ثابتی در برابر دلار آمریکا داشت) به ۷/۱۴۱۷ یوان در برابر یک دلار کاهش یافته و بانک مرکزی چین انتظار دارد این کاهش به دلیل اثرات جنگ تجاری با آمریکا ادامه یابد.

نزاع اقتصادی میان دو قدرت جهان پس از آن به اوج خود رسید که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا تعرفه‌های بیشتری بر کالاهای چینی به ارزش ۵۵۰ میلیارد دلار و بعد از آن وضع کرد که چین اعلام کرد تعرفه‌های اضافی ۱۰ تا ۱۵ درصدی برای واردات از مبدأ آمریکا به ویژه فولاد و خودرو اعمال خواهد نمود.

تضعیف یوان، صادرات فولاد چین را رقابتی‌تر ساخته و کویل نورد گرم (HRC) هم‌چنان بازارهای وارداتی جنوب شرق آسیا را در کنار کویل هند در سیطره خود دارد. شاخص کویل نورد گرم فست‌مارکتس یعنی صادرات، فوب بنادر اصلی چین، ۴۶۴/۰۶ دلار در هر تن در ۲۶ ماه اوت و پایین‌تر از اوج آن یعنی ۵۳۸/۲۵ دلار در هر تن در تاریخ ۱۹ مارس بود.

قیمت‌های واردات در بازار کلیدی ویتنام شاهد سقوط بودند. ارزیابی قیمت‌ها توسط فست‌مارکتس برای کویل نورد گرم فولاد، واردات، سی‌اف‌آر ویتنام (که عمدتاً مصرف کننده کویل بازنورد ۲ تا ۳ میلی‌متر گرید SAE 1006 HRC و محصولات مشابه فروخته شده در ویتنام است) بین ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار در هر تن در تاریخ ۲۶ اوت و پایین‌تر از ۵۵۰ تا ۵۵۵ دلار در هر تن در تاریخ ۱۱ مارس بود.

آرماتور مبدأ چین قدرت کامل رقابتی خود را در بازار وارداتی میلگرد سنگاپور به دست آورد و با قیمت‌های مشابه با محصولات هند و ترکیه عرضه شد که اقتصادی‌ترین قیمت در هفته‌های گذشته بوده است.

شاخص میلگرد مسلح فولادی (آرماتور) فست‌مارکتس، صادرات، فوب بنادر اصلی چین، ۴۷۱/۸۸ دلار در هر تن در تاریخ ۲۶ اوت بود که پایین‌تر از ۵۴۰/۲۵ دلار در هر تن در تاریخ ۲۳ آوریل بود.

ارزیابی قیمت هفتگی میلگرد مسلح فولادی (آرماتور)، واردات سی‌اف‌آر سنگاپور (که عمدتاً دربرگیرندظ محموله‌های فروخته شده در سنگاپور بر مبنای وزن است)، ۴۷۵ دلار در هر تن در تاریخ ۲۶ اوت و پایین‌تر از ۵۰۰ تا ۵۱۵ دلار در هر تن در تاریخ ۱۸ فوریه بود.

کاهش بیشتر ارزش یوان چین باعث سقوط قیمت‌ها در محصولات آهنی می‌شود و هم خریداران و هم فروشندگان مجبور خواهند بود در خصوص سطوح پایین‌تر قیمت‌ها مذاکره کنند.  

ین ژاپن در برابر وون کره جنوبی

تنش‌های سیاسی اقتصادی بین ژاپن و کره جنوبی پس از آن به اوج خود رسید که ژاپن محدودیت‌های گسترده و جدید تجاری را علیه کره جنوبی از اوایل ماه ژوئیه اعمال کرد از جمله کنترل‌های صادراتی و حذف مشوق‌های تجاری. وقتی ژاپن اعلام کرد صادرات محصولات شیمیایی کلیدی به این همسایه خود را محدود خواهد کرد، وون کره جنوبی از برابری۱۰/۷۲۰۵ وون در مقابل یک ین ژاپن در اول ژوئیه به ۱۱/۵۳۶۳ وون در برابر یک ین ژاپن در ۲۶ اوت سقوط کرد.

کره جنوبی جایگاه ژاپن به عنوان شریک ممتاز تجاری خود را لغو کرد، اقدام به بازرسی اشعه‌ای فلزات قراضه از مبدأ ژاپن کرد، در ترخیص‌های گمرکی تأخیر ایجاد کرد و باعث عرضه مازاد فلزات قراضه ژاپنی در بازار شد.

یک تاجر ویتنامی می‌گوید: «فلزات قراضه شینداچی (Shindachi) با قیمت‌هایی پایین‌تر از فلزات قراضه صفحه‌ای و سازه‌ای (P&S) به ویتنام عرضه می‌شود که این نشان می‌دهد تقاضا از جانب کره جنوبی آن قدر بد است که باعث شده آن چه که زمانی بهینه بود اکنون با تخفیف به کل آسیا عرضه ‌شود. در هفته منتهی به ۲۳ اوت، قیمت شینداچی عرضه شده ۳۲۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ویتنام در مقایسه با ۳۲۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ویتنام برای فلزات قراضه صفحه‌ای و سازه‌ای بود.

خریداران کره جنوبی از بازار سایر خریداران منتفع شده و به دنبال خرید تنها بر مبنای نیاز خود هستند و منتظر هستند قبل از خرید محموله‌های نقدی، پیشنهادهایی مناسب دریافت دارند. مزایده کانتو تتسوگن (Kanto Tetsugen) در ماه اوت به قیمت میانگین ۲۷ هزار و ۶۱۴ ین (۲۶۲ دلار) در هر تن در تاریخ ۹ اوت بسته شد که پایین‌تر از ۳۴۶ ین در هر تن در مزایده ژوئیه بود.

استمرار بی‌ثباتی نرخ برابری ارزی میان ین و وون باعث اختلال در جریان تجارت فلزات آهنی در آسیا خواهد شد اگر فولاد و فلزات قراضه از این دو کشور بخواهند مسیر خود به دیگر بخش‌های این منطقه باز کنند.

دلار آمریکا در برابر روپیه هند

برابری روپیه هند با دلار آمریکا در مواجهه با جریانات سرمایه‌ای به خارج از هند و کاهش ارزش ارزهای مهم منطقه‌ای مانند یوان چین کاهش یافت. کاهش شدید در هفته دوم ژوئیه آغاز شد یعنی وقتی که روپیه به قوی‌ترین برابری خود در برابر دلار رسید و این روند ادامه یافت. در تاریخ ۲۶ اوت، برابری ۷۱/۹۶۵۱ روپیه هند در برابر یک دلار در مقایسه با ۶۸/۴۷۷۹ روپیه در برابر یک دلار در ۱۱ ژوئیه ثبت شد.

تضعیف روپیه و کاهش تقاضای داخلی فولاد باعث شد فولادسازان هندی حجم صادرات خود به دیگر نقاط جهان را کاهش دهند و در نتیجه قیمت‌ها به کف خود در آسیا برای محصولات تمام شده مانند کویل نورد گرم، شمش، آرماتور و ورق در هفته‌ای اخیر رسیدند.

شمش هندی به بازارهای کلیدی جنوب شرق آسیا به قیمت ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر فروخته می‌شود. این پایین‌تر از ارزشیابی ۲۶ اوت برای واردات شمش فولاد سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا به میزا ۴۳۵ تا ۴۴۵ در هر تن و ۵ تا ۱۰ دلار در هر تن کمتر از محصولات روسی بود. در عین حال، ورق‌های هندی با قیمت سی‌اف‌آر ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن به خریداران جنب شرق آسیا فروخته شدند.

کویل نورد گرم هندی تقریباً همیشه بهترین گزینه برای خریداران ویتنامی به دلیل قیمت‌های رقابتی بوده زیرا قیمت آنها از محصولات مشابه چینی نیز پایین‌تر بوده است. منابع بزرگ تقاضای صنعت خودرو را در مبنای سال به سال رو به کاهش می‌دانند که با باران‌های موسمی تشدید شده است.

آرماتور هندی نیز در بازار مهم وارداتی سنگاپور جایگاهی رقابتی در برابر محصولات مبدأ چین، ترکیه و قطر دارد.

دلار آمریکا در برابر لیر ترکیه

بی‌ثباتی لیر ترکیه همانند سال پیش ادامه یافته و ارزش این واحد پولی امسال تا ۹ درصد کاهش یافته است. تنزل ارزش لیر ترکیه در بحبوحه دور شدن سرمایه‌‌گذاران از ارزهای پر ریسک، سقوط بازارهای فولاد ترکیه را تشدید کرده است.

تضعیف لیر در اوایل ماه اوت آغاز شد و باعث سقوط برابری لیر از ۵/۵۰۴۶ لیر در برابر یک دلار در ۸ اوت به۵/۷۸۵۵ لیر در برابر یک دلار در تاریخ ۲۶ اوت گردید. پایین‌ترین نرخ سال به سال قبل از آن، ۶/۱۸۰۱ لیر در برابر یک دلار در تاریخ ۹ مه بود.

عرضه شمش و آرماتور در ماه اوت کاهش یافت و قیمت‌های عرضه برای فولاد ترکیه به آسیا شاهد سیری نزولی بوده در حالی که کارخانه‌های نورد فولاد ‌ترکیه در تلاش هستند در بازارهای داخلی خود تقاضا بیابند. کارخانه‌های مهم نورد فولاد در ترکیه عرضه آرماتور را به ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار در هر تن تا انتهای اوت کاهش دادند. خرید فلزات قراضه توسط کارخانه‌های نورد فولاد ترکیه در اواسط ماه اوت به دلیل تقاضای ضعیف بازارهای نزولی محدود شده بود و خریداران فلزات قراضه به دنبال تنها مقادیر محدودی از این محصول هستند. 

شاخص روزانه فست‌مارکتس برای قراضه فولاد یعنی HMS 1&2 (ترکیب ۸۰:۲۰)، مبدأ آمریکا، سی‌اف‌آر ترکیه ۲۸۱/۳۲ دلار در هر تن در ۲۳ اوت و پایین‌تر از نقطه اوج قبل از ۳۳۳/۱۷ دلار در هر تن در ۹ فوریه بود. قیمت ساحل شرقی آمریکا برای ضایعات فولاد، HMS 1&2 (ترکیب ۸۰:۲۰)، شاخص صادرات، فوب نیویورک به ۲۶۹ دلار در هر تن در ۲۱ اوت از اوج سال قبل یعنی ۳۱۵ دلار در هر تن در تاریخ ۱۳ فوریه کاهش یافت.

این باعث شد قیمت سایر فلزات قراضه نیز کاهش یابد زیرا فروشندگان آمریکایی دارای موجودی بالایی برای عرضه به دیگر بازارهای نقدی در آسیا بودند.

ارزیابی قیمت روزانه فست مارکتس از محموله‌های کانتینری ضایعات فولاد، HMS 1&2 (ترکیب ۸۰:۲۰)، واردات محصولات آمریکا، سی‌اف‌آر بنادر اصلی تایوان، به ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار در هر تن در تاریخ ۲۷ اوت کاهش یافت که نشانگر کاهش ۵ تا ۷ دلاری در هر تن بر مبنای روزانه به دلیل عرضه گسترده ضایعات آهنی از جانب فروشندگان بود.

پوند استرلینگ در برابر یورو

به دلیل مذاکرات برگزیت (خروج انگلستان از اتحادیه اروپا)، برابری استرلینگ و یورو دچار بی‌ثباتی شده است. پوند به آرامی ارزش خود را در برابر یورو در بخش اعظم سال جاری از دست داده و از۰/۸۵۴۹ در برابر هر یک یورو در ۴ ماه به ۰/۹۰۷۶ در برابر هر ۱ یورو در ۲۶ اوت کاهش یافته است.

در تاریخ ۲۶ اوت، نرخ خرید و فروش به صورت ۰/۸۱۴۳ پوند در برابر هر یک دلار بود در حالی که در همان روز نرخ برابری ۱ دلار معادل ۰/۸۹۷۸ یورو بود. بوریس جانسون نخست وزیر جدید انگلستان هم‌چنان بر رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا برای خروج از آن تقلا می‌کند و تهدید کرده که در تاریخ ۳۱ اکتبر حتی بدون توافق این اتحادیه را ترک خواهد کرد.

بازار فولاد اروپا نیز به دلیل تقاضای ضعیف ناشی از مشکلات اقتصادی، دوران رکود را می‌گذراند. استعفای جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا باعث شد احزاب سیاسی در این کشور به دنبال تشکیل یک دولت جدید باشند که این امر باعث مبهم‌تر شدن شرایط برای شرکت آرسلورمیتال (ArcelorMittal) شده در حالی که این شرکت در تلاش برای انعقاد قرارداد خرید شرکت فولادسازی ایلوا (Ilva) بود.

خریداران درباره افزایش عرضه توسط شرکت فولادسازی اروپا تردید دارند به ویژه به دلیل تقاضای ضعیف و انتظار بهبودی کوتاه مدت در ماه سپتامبر.

قیمت‌های فست‌مارکتس برای کویل نورد گرم در شمال و جنوب اروپا در ادامه سال جاری هم‌چنان رو به افول خواهند بود. ارزیابی قیمت‌های هفتگی کویل نورد گرم فولاد، بازار داخلی، تحویل درب کارخانه اروپای شمالی، ۴۶۵ تا ۴۸۰ یورو (۵۱۸ تا ۵۳۵ دلار) در هر تن تا تاریخ ۲۰ فوریه بود حال آن که ارزیابی متناظر قیمت هفتگی کویل نورد گرم فولاد، بازار داخلی، تحویل درب کارخانه اروپای شمالی، ۴۳۵ تا ۴۶۰ یورو در هر تن در ۲۱ ماه اوت بود که نشانگر کاهش نسبت به قیمت ۴۸۵ تا ۵۱۰ یورو در هر تن در تاریخ ۲۷ فوریه است.